GraSu Community

Înregistrează-te !
E rapid și ușor !
Scapi de reclame si vizualizezi tot conținutul forumului
Postezi mesajele tale
Primesti ajutor din partea comunității
(peste 1200 membri !!)

LINEUP ASII # Girls

Jucator 1
Jucator 2
Jucator 3
Jucator 4
Jucator 5
ASII # Girls
Adversar # Detalii
vs DW * #      
vs DsWW #      
vs gxGw #      
ASII # Girls
Adversar # Rezultat
vs R0k #      3-16
vs uSp #      16-6
vs neXt!LadiEs #      15-16
GraSu.LaLeagane.Ro

Redirecte GraSu

Lectia 1 Introducere HTML

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lectia 1 Introducere HTML

Mesaj Scris de faNta la data de Sam Aug 01, 2009 9:28 pm

Pentru ca multi oameni vor sa isi faca un site, eu am propus sa va fac un tutorial despre cum se fac siteuri in HTML. Dar icepem cu prima lectie... Vor fi mai multe lectii dar fiecare la timpul lor.

Eu zic sa nu se faca foarte mult off-topic pe aici. Daca vreti sa ma intrebati ceva intrebati-ma dar nu spuneti doar "Frumos", "Urat" etc. Acest tutorial este facut de mine si o sa aibe oarte multe lectii. Daca vreti o anumita lectie trimiteti-mi pm cu ce vreti si eu o sa imi fac timp si o sa a fac.

Lectia 1. Introducere HTML
Pentru inceput trebuie sa aveti un template facut in photoshop, si o schita cu toate dimensiunile. Siteul se face prin tabel dar nu numai.
Dar pana vom ajunge la acel tabel trebuie sa invatam cum se face un document HTML, si care sunt comenzile de baza.
Deschidem un document text si ii punem numele index.html (trebuie sa aveti activata optiunea cu extensiile).
Un document HTML incepe cu tag-ul si se inchide cu . Dupa adaugam care se inchide si el cu . Intre aceste doua tag-uri sunt trecute, pe langa titlul paginii, diverse informatii folositoare pentru browser-ul de internet. Pentru a pune titlu paginii se foloseste tag-ul </strong> care se inchide cu <strong>. Dupa , adaugam care se inchide si el cu . Odata cu acest tag incepe continutul paginii web. Tot ce vei scrie intre tag-urile si va fi afisat, de catre browser, pe ecranul monitorului.
Sa facem ce am spus pana acum.
Cod:
<html>
<head>
<title>Grasu</title>
</head>
<body>
</body>
<html>

Dupa cum vedeti, daca deschideti pagina intr-un browser, va aparea o pagina alba, dar cu titlul Grasu. Pentru a va aparea ceva scris scriem urmatorul cod.

Cod:
<html>
<head>
<title>Grasu</title>
</head>
<body>
Imi place foarte mult siteul http://www.grasu.tk
</body>
<html>

Acum va apare textul: Imi place foarte mult siteul

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus